top of page

קונסטלציה משפחתית

מה שאתה מרפא בעצמך אתה מרפא בכל השרשרת הבין דורית שלך….

הקונסטלציה המשפחתית הינה שיטת טיפול מופלאה שפותחה ע"י הפסיכותרפיסט ברט הלינגר, שהתפתחה בגרמניה בשנות ה80, לאחר שלמד כמה מהגישות הפסיכולוגיות והטיפוליות כמו פסיכואנליזה גשטאלט וטיפול משפחתי.

הקונסטלציה המשפחתית מאפשרת לנו (דרך עבודה פרטנית או קבוצתית) להיות בקשר תחושתי משמעותי עם כל נושא שמטריד אותנו בחיינו, שקשור למערכות יחסים בין אנשים ובין חלקים.

דרך עבודה עם יצוגים המייצגים עבור המטופל אנשים שונים, רגשות או מצבים שונים אנחנו פורמים לאט לאט את סבך הרגשות התחושות ומאפשרים תקשור ושיח איתם.


הקונסטלציה המשפחתית מאפשרת לזהות דפוסים וחסימות שמקורם חבוי בהיסטוריה המשפחתית שלנו.

במהלך הטיפול אנחנו נחפש את ההשפעות הלא מודעות מהעבר המשפחתי והבין דורי שלנו, שמנהלות אותנו, במטרה לתת להם הכרה להכניס תנועה היכן שנפסקה התנועה בעבר ולהביא ריפוי למקום שהיה בו חסר.


אפשר להסתכל על זה כאילו אנחנו מסתכלים לשמים אל מערכת כוכבים מערכת שמתקיימת זה לצד זה במערכת מורכבת ובסדר מסויים . חלקם קרובים יותר חלקם רחוקים יותר, חלקם צעירים יותר חלקם עתיקים יותר אך כשנביט אל השמים נראה אותם יחד זה לצד זה. לעיתון יהיו שם כוכבים שכבר לא נמצאים שם יותר אך עדיין משפיעים עלינו .המשפחה הבין דורית שממנה אנחנו מגיעים היא מערכת מורכבת ולכל חלק במערכת ע"ש את המקום שלו וכל תנועה משפיעה על הסביבה ומושפעת מהתנועה של הסביבה .

מצבים שהתרחשו במערכת המשפחתית שלנו חוויות טראומות אובדנים רגשות שמחות מעברים ועוד משפיעים על המערכת שאנו חיים בה היום .


כמו בכל גישה או שיטת ריפוי הוליסטית אנחנו מבינים שכדי שיתקיים ריפוי אנחנו צריכים לטפל במקור בסיבה שגרמה למחלה ולא בסימפטום עצמו.

בעזרת הקונסטלציה המשפחתית אנחנו יכולים לתקשר עם חלקים מן העבר דרך חיבור לתודעה קולקטיבית גבוהה ולקבל אינפורמציה. להבין לפרום רגשות ולתת הכרה בקיים ולשחרר מעלינו חלקים שאינם מאתים את הצמיחה וההתפתחות שלנו, להחזיר את הסדר שהופר ולסדר אותו מחדש אל תוך המערכת שלנו .


את הקונסטלציה המשפחתית אפשר לעשות בשתי דרכים פרטני או קבוצתי .

בעבודה הפרטנית בקליניקה אנחנו נעזרים באמצעי המחשה כבדים צבעוניים ונותנים משמעות לכל ייצוג

המטופל נעמד על הבדים המייצגים עבורו אנשים רגשות תחושות והוא הופך לרגע להיות אותו יצוג מתוך זה עולים עוד ועוד חלקים המבקשים הכרה וריפוי.


בעבודה בקבוצה חברי הקבוצה מייצגים עבור המטופל דמויות שונות ורגשות שונים  הקשורים בסיפור שלו. במהלך הסשן המשתתפים בקבוצה נמצאים למען הסיפור שהביא המטופל ומייצגים עבורו התנסויות שונות, רגשות שעולים, סיפורים מהדורות הקודמים שלו וכך המטופל צופה במתרחש, מבין הבנות עמוקות, מקשר בין סיטואציות, מתרגש יחד עם הדמויות ומשחרר מעליו סבכים שלפעמים בכלל לא שלו אך קשורים למערכת המשפחתית הרחבה.


כשאנחנו מרפאים חלקים בנו גם חלקים בין דוריים משתחררים ומרפאים את סיפורי המשפחה שלנו וכאורך פלא משהו משתחרר נרפא  ונפתח בחיינו כאן ועכשיו.

מה שאתה מרפא בעצמך אתה מרפא בכל השרשרת הבין דורית שלך….


את הקונסטלציה המשפחתית בקליניקה ניתן לעשות כשעולה נושא המבקש ריפוי

השיטה מתאימה לכל מצב ריגשי או פיזי והוא נפלא בתהליך בשדה ההריון והלידה כהכנה ריגשית לקראת הלידה כעיבוד חוויות לידה קודמות ולפעמים אפילו ככלי שיחרור במהלך הלידה .סיפורים שונים מהקליניקה :

אמא שהגיע אלי עם קושי מסויים מול הבת שלה חוותה תהליך של ריפוי כאשר הבינה שאותו נושא של ניתוק ריגשי היה גם בינה לבין אימה וראתה איך גם אימה חוותה את אותו ניתוק ריגשי מהאמא שלה בעבר הרחוק .

אחרי שהבאנו ריפוי בתהליך ושיחררנו חלקים שקשורים למערכת שלה ותנו להם הכרה ומקום היא סיפרה שמערכת היחסים עם הבת שלה ממש השתנו לטובה .


מטופלת אחרת שסבלה מכאבים בגוף קושי לנשום ונפילות של איבוד הכרה ואיבוד שיווי משקל:

במהלך הטיפול עלתה חוויה מן העבר, סיפור שלא דובר הרבה במשפחה של לידה שקטה בשבוע מאוד מתקדם . במהלך הסשן היא ראתה איך לא קיבלה את התמיכה הנכונה ואת ההכרה עם אותו אובדן. כשפנינו אל העבר ראתה והבינה שאמא שלה חוותה סיפור דומה וגם סבתא שלה ולכולן היתה חסרה התמיכה.


במהלך הסשן כל פעם שעברה לייצוג של האובדן בחייה היא חוותה סחרחורות שכמעט גרמו לה ליפול  הבאנו ייצוג לתנועה שנקטעה לחיים שלא המשיכו לאובדן הבין דורי. הבאנו ייצוגים לתמיכה, סידרנו את הייצוגים של כל ילדיה לפי הסדר הנכון של סדר האהבה במשפחה מהגדול לקטן ונתנו מקום לאותו תינוק שנפרדה ממנו. היא עשתה איתו שיחה ונתנה הכרה לכך שהוא חלק מהמערך המשפחתי שלה וקיימה את השיחה שמעולם לא התקיימה עם אותה נשמה.


לאחר אותו טיפול היא סיפרה לי שמשהו בה השתחרר והתבהר וכי כל הכאבים בגוף פסקו וגם הנפיחות ואיבוד שיווי המשקל.


סשן נוסף שהתקיים עם יולדת שלי בחודש תשיעי:

הביאה לקליניקה את הלידה הקודמת ואת כל הדברים שקרו לפי הסדר.

נתנו מקום לטראומות ונתנו מקום למה שהייתה רוצה שיקרה בדיוק איפה שלא קרה ולכן החץ חידה הראשונה הובילה לאן שהובילה…


אחרי העבודה הפרטנית יחד איתה היא נתנה מקום לכאבים לפחדים לחששות ומקום לרצונות ולבחירות שהיא הפעם בוחרת להביא ללידה ולכל מה שהיא זקוקה.

היא פינתה מתוכה מקום ויכלה להגיע נקייה מכל הפרעה ריגשית ללידה הקרובה . הלידה אכן התרחשה במהירות ובקלות וחוותה תיקון ללידה הקודמת . 

כותבים לי...

bottom of page